News

Committees

Officers (Executive Committee):

  • Jacob Barney – President
  • Wes Everman – President Elect
  • Erin Hitchner – Vice President
  • Larissa Smith – Treasurer
  • Caren Schmidt – Past President

Committee Chairs:

  • Matt Elmore – Membership Chair
  • Lane Heimer – Editor
  • Eric Jones – Graduate Student Rep.
  • Katie Diehl – Graduate Student Rep. Elect
  • Carolyn Lowry – Research & Education
  • John Wallace – Sustaining Membership
  • John Kaminski – Public Relations
  • Steve Pyle – WSSA Representative
  • Anthony Witcher – CAST Representative
  • Lee VanWychen – Science Policy Director

Program Committee: for 2023 meeting

  • Wes Everman – President Elect
  • Erin Hitchner – Vice President
  • Eric Jones – Graduate Student Rep.
  • Katie Diehl – Graduate Student Rep. Elect

Agronomic Crops

  • Vijay Singh – Chair
  • Ramon Leon – Chair-Elect

Turf and Ornamentals

  • Matt Elmore – Chair
  • David Hillger – Chair-Elect

Fruit, Vegetable, and Herb Crops

  • Kurt Vollmer – Chair
  • Roger Batts – Chair-Elect

Student Oral Papers

  • Art Gover – Chair, 2nd Past President

Poster Section

  • Kate Venner – Chair
  • Anthony Witcher – Chair-Elect

Site Selection Committee for 2024 (2023 Joint with WSSA – Arlington, VA)

  • Wes Everman – President Elect
  • Erin Hitchner – Vice President
  • Larissa Smith – Treasurer

Awards Committee

  • Caren Schmidt – Chair, Past President
  • Art Gover – 2nd Past President
  • Dan Kunkel – 3rd Past President
  • Carroll Moseley – 4th Past President
  • Randy Prostak – 5th Past President

Nomination Committee

  • Matt Elmore – Chair, Appointed by President
  • Vijay Singh – Appointed by President
  • Thierry Besanḉon – Nominated from the floor
  • Art Gover – Nominated from the floor
  • Shawn Beam – Nominated from the floor

Resolutions Committee

  • Dan Kunkel – Chair, Appointed by President
  • Dwight Lingenfelter – Appointed by President
  • Randy Prostak – Appointed by President

Collegiate Weed Contest Committee

  • Wes Everman – Chair, President Elect
  • Jacob Barney – President, Host in 2016
  • Karrie Boucher – Host to Be 2022
  • Francois Tardif – Host to Be 2022
  • Caren Schmidt – Host in 2018
  • Dwight Lingenfelter – Host in 2014
  • Eric Jones – Graduate Student Rep.
  • John Wallace – Sustaining Membership Chair

Audit Committee

  • Larissa Smith – Treasurer
  • Kurt Vollmer – Selected
  • Erin Hitchner – Selected

Archives Committee

  • Art Gover – Chair
  • Caren Schmidt – Past President

Photo Award Committee

  • Hilary Sandler – Chair
  • Erin Hitchner
  • Art Gover
  • Shawn Askew
  • Rakesh Chandran
  • Thierry Besanḉon

Student Paper Awards Committee

  • Art Gover – Chair, 2nd Past President
  • Caren Schmidt – Past President
  • Dan Kunkel – 3rd Past President
  • Carroll Moseley – 4th Past President
  • Randy Prostak – 5th Past President

Poster Award Committee

  • Anthony Witcher – Chair
  • Kate Venner – Volunteer
  • Matt Elmore – Volunteer
  • Chris Leon – Volunteer

Weed Science Field Days Committee

  • TBD – Chair

Past President’s Committee

  • Caren Schmidt – Chair, Past President
  • Art Gover – 2nd Past President
  • Dan Kunkel – 3rd Past President

Endowment Committee

  • Caren Schmidt – Chair, Past President
  • Art Gover – 2nd Past President
  • Renee Keese – Appointed by President
  • Larissa Smith – Treasurer
  • Matt Elmore – Membership Chair
  • Dan Kunkel – 3rd Past President
  • Carroll Moseley – 4th Past President
  • Randy Prostak – 5th Past President
  • Rakesh Chandran – Volunteer
  • Mark VanGessel – Volunteer
  • Jeff Derr – Volunteer
  • Hilary Sandler – Volunteer

Student Paper Writing Contest – Judging Committee

  • TBD – Chair